2020’de burçlarımızı okuduk, neler bekleyeceğini aşağı yukarı gördük ama dünyada ve ülkemizde bizleri neler bekliyor şimdi detaylı olarak buna bakalım.

Öncelikle uzun zamandır beri üstünde durulan 12 Ocak 2020 tarihi var. Bu tarih ne idi? İki kötücül olan Satürn ve Plüton’un 22 derece Oğlak burcunda kavuşacağı zaman. Aslında bunun etkilerini 2019’dan itibaren hissetmeye başladık ama daha tam olarak kavuşmadılar. Oğlak burcundaki bu kavuşum dünyada krizlerin meydana çıkacağını, özellikle bu olumsuzlukların finans ve politika alanında olacağını gösteriyor. Bildiğiniz üzere 2019’da dünya liderlerinin sert çıkışlarını, işleri bitirme noktasına getirdiği söylemlere şahit olduk. Düşünün bunlar daha Satürn-Plüton kavuşumunun uzaktan etkileriydi. Bu ikili tam kavuştuklarında bu durum iyice kriz halini alacaktır. Savaş ortamı bile gündeme gelebilir. Günümüzde savaşlar artık fiziksel değil ekonomik olarak da kendini göstermekte olduğundan, bu kavuşumun Oğlak temasında gerçekleşmesi bu savaşın ekonomik bir savaş olacağını da gösteriyor. Liderlerin davranışları ülke ekonomilerini ve dünyadaki finansal göstergeleri de sarsabilir. Plüton’un yakıp yıkma kül etmeyi sevmesi de bazı ülkelerin 2020’de ekonomik olarak iflasın eşiğine geleceğini gösteriyor. Otoriteyi temsil eden bu görünüm, bazı ülkelerin diğer ülkeler üzerinde de yaptırımlar yaptıracağını veya zorla topraklarına müdahale edebileceğini belirtiyor. Toprak grubu bir burçtaki böyle bir kavuşum dünya ikliminde yaşanan krizlerin büyüyeceğinin sinyalini veriyor. Kısacası 2020’nin başındaki bu görünüm tüm sene boyunca liderlerin, politik düzenin, finansın, iklimin oldukça gündemde olacağını işaret ediyor.

Yani gündem pek de değişmiyor. Krizler artarken tüm dünyada ekonomik kriz patlak verecektir. Herkesin karşılayabileceği şekilde yatırımlar veya borçlar altına girmesini tavsiye ederim. 2020’de finansal göstergeler beklendiğinden de sert geçebilir. Bu ülkemizi de etkileyeceğinden herkes temkinli olsun derim. Ekonomik göstergelerin tepetaklak olacağı bir yıldan geçeceğiz.

Evet, bir umut güzel bir şey okumayı temenni ediyorsunuz. O zaman Jüpiter’den bahsedelim. Şimdi burçlarımızdan bahsederken dediğimiz gibi Jüpiter haritamızın geldiği ev veya evlerinde şans getirecektir. Evet, bazen Plüton zorlayacak dedik ama en azından şansımız var! Peki, dünyada bu durum nasıl işleyecek? Dünyada ise Jüpiter’in şansından çok, olayları daha da büyüteceği anlara şahit olacağız. Liderler arasındaki krizler daha da mı büyür evet aynen öyle. Çünkü, Jüpiter sene içinde 3 kere Plüton ile kavuşacak ki bu kavuşum hiç tatlı olmayacak. 5 Nisan, 30 Haziran ve 13 Kasım tarihlerinde dikkatli olunmasında yarar var.

Dünyadaki doğal afetlerde de artışlar olacaktır. Ama buna Türkiye bölümünde detaylıca değineceğim.

2020 videosunda bahsetmeyi atladığım bir konuyu fark ettim ki o da birkaç dünya liderlerinin ve ülkelerin haritalarından bahsetmek.

TRUMP

İlk önce yaptıklarıyla, dedikleriyle ön plana çıkan Trump’ın haritasına odaklanmak yerinde olacaktır. İkizler burcu ve yükseleni Aslan olan Trump, bu sene ciddi anlamda toplumda göz önünden düşecek. Hatta Haziran’daki Ay tutulmasıyla sağlığında da büyük sorunlar oluşacak. Çünkü 12 Ocak’ta Satürn-Plüton kavuştuğunda, Trump’ın kendi haritasındaki Satürn’e tam da karşıt olacak. Trump’ın Ocak’la beraber hayatında büyük sorunlarla yüzleşeceği, her şeyin tersine döneceği en önemlisi de artık kendi halkının da gözünden düşeceğidir. 5 Haziran Yay burcunda oluşan Ay tutulması Trump’ın haritasında Ay’la kavuşurken Güneş’ine de karşıt olacak. Bu durum ya Trump’ın ciddi olarak bir hastalıkla mücadele edeceği bir döneme gireceğini ya da artık hakkındaki suçlamaların doğrulanması sonucu yerinde görev yapamayacağını gösteriyor. 2019’da görevini kötüye kullanmaktan dolayı azil soruşturmasıyla gündeme gelen Trump’ın bu soruşturmadan zararlı çıkacağını 2020’de göreceğizdir. Kısacası 2020 Trump’ın hatırlamak istemediği bir sene olacaktır. 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde tekrar Trump başkan olur mu diye düşünüyorsanız, büyük ihtimalle “olamayacaktır.”

PUTİN

Terazi burcu ve yükseleni Akrep olan Putin, Trump’ın baş aşağı olacağı 2020’de yükselişte olacaktır. Yaptığı hamleler ve doğudaki ülkelerle yaptığı iş birlikleriyle güçlenmeye devam edecektir. Putin istikrarlı başkanlığına devam edecektir. Birazdan aşağıda ülkeleri de değerlendirirken göreceksiniz ki ABD ekonomisi de çöküşe gireceğinden, 2020’de Putin ve beraberinde Rusya dünyada önemli bir güce kavuşacaktır.

Şimdi kısaca ülkelere değinerek, en son büyük bölümü kendi ülkemize bırakalım.

Amerika Birleşik Devletleri

Her anlamda düşüşe geçecek olan Amerika’nın finansal olarak çöküşe geçeceği bir dönem olabilir. Dolar değer kaybetmeye başlayacaktır.

Rusya

Putin ile beraber gücüne güç katacak olan Rusya, stratejik dostluklarıyla dünyada büyük güç olarak emin adımlarla ilerleyecektir.

Birleşik Krallık

Bir diğer 2019’un gündemi de Brexit ve Boris Johnson oldu diyebiliriz. 2020’de halen bu ikisi gündemde kalmaya devam ederken, 2020’nin ilk aylarında sonuca kavuşacaktır. Ama “beklenmedik” bir kararla Brexit sonuçlanırsa şaşırmayalım. Öte yandan Kraliyet ailesine baktığımızda, Boğa burcu ve yükseleni Oğlak olan Kraliçe II. Elizabeth, Satürn-Plüton kavuşumunu tam yükseleni üstünde yaşayacak. Kraliçe, kriz yönetimini yine eline alacağını gösteriyor. Bir şeyler olacak ama bunu dışarı yansıtmayacaklardır. Kraliçenin eşi Prens Philip’in sağlığı ise bu sene kötüye gitmeye başlayabilir. Prens Harry’nin Başak burcu, yükselen Oğlak ve Ay Boğa olması 2020’de kraliyet ailesine bir bebek müjdesi daha getirebilir.

Çin

Dünyanın gözdesi olmaya devam edecek mi dersiniz, onlarda bu sene zorlanmalar yaşayacak. Özellikle ekonomi ve sağlık alanında Çin ciddi sorunlarla yüzleşecektir.

TÜRKİYE

Gelelim eşi benzeri olmayan güzel, biricik ülkemize. Bu güzel ülkemiz Akrep burcu olduğundan ve birçok gezegeni de bu burçta yer aldığından bir türlü ülkemizin tadını çıkartamıyoruz. Sürekli gizli işler, sürekli ülkenin arkasından çevrilen şeyler, sürekli kaos başımızı kaldıramıyoruz. Tabii ki böyle güzel coğrafyaya sahip olunca düşmanınızda bitmiyor. Ama Akrep burcu olmanın en güzel yanı ise ülkemize, toplumumuza yapılan hiçbir şeyi unutmuyor ve affetmiyor olmamız. Ülkemizin yükselen burcunun Yengeç olması da cabası. Ailenin temsili olan bir yükselen burca sahip olan ülkemiz, ne kadar kendi içimizde sorunlar yaşasak da dışarıya karşı hep tek vücut hep savunmacı olmuşuzdur. Bu yüzdendir ki ne kadar kötü şey olursa olsun bu ülke dimdik ayakta kalır. Yengeç, milliyetçi duyguları da temsil ettiğinden, söz konusu Türkiye oldu mu kimse içindeki düşmanlığı hatırlamaz, en kötü dostuyla bile bir olup ülkesini savunur.

Peki ülkemizi 2020’de neler bekliyor? En çok akılda olan soru budur. Öncelikle finans durumuna bir bakalım. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi ekonomik sorunlar baş gösterecektir. 2020, ekonomik koşullardan dolayı 2019’dan daha zorlu bir yıl olacak. İş bulmadan asla işinizi bırakmayın. Elinize para geçmeden asla öderim diye bir borcun altına girmeyin. Belki durum iyi gibi gösterilecek fakat aslında finansal olarak gerçekler öyle olmayacak.

Oğlak temalarının vurgulanacağı bu sene ülkemiz hangi konularda etki alacak bakalım. Ülkemizin haritasında daha çok diğer ülkelerle olan ortak iş birlikleri üzerinde etkili olacaktır. Dış politikada bazı ülkelerle ilişkimizi kesebiliriz. Plüton, Satürn, Jüpiter gibi gezegen geçişlerine şahit olacağımız Oğlak burcunda, özellikle ülkemiz dost ve düşman müttefiklerini iyice görecektir. Bu kadar büyük etkileri olan gezegenler geçerken, ülkenin halkında karamsarlıklar baş gösterebilir. Oğlak’ın temsili para ve iş konularında halk umutsuzluğa kapılabilir. Plüton ve Satürn gibi otoriter gezegenlerin Oğlak burcunda olması yönetimin, halk üstünde bu sene daha fazla baskı oluşturabileceğini gösteriyor. Halkın sesine kulak vermeme, bireylerin özel hayatlarını engelleyecek kararlar, kanunlar 2020’de toplum içinde sesleri yükseltebilir.

Şimdi ülkemizde kaçamayacağımız bir gerçeğe odaklanmaya gelelim. Tahmin ediyorsunuzdur ki doğal afet gerçeğinden bahsediyorum. Neden kaçamıyoruz diyecek olanlar varsa çünkü ülkemizin haritasında 12. ev’de bulunan Ay, “ben buradayım ve hep olacağım” diye bağırıyor. Ay’ı doğal afetlerle nasıl bağdaştırdık diye düşünüyorsunuzdur. Ülkemizin yükseleni olan Yengeç’in yöneticisine baktığımızda bu Ay’dır. Malesef ki bu yönetici haritanın en düşük ve bela evi olan 12. evde yer almaktadır. Bu bir ülke haritasında doğal afetleri, hastalıkları, hapishaneleri, gizli çevrilen işleri ve Ay olmasından ötürü de toplumdaki kadın haklarının yerini bulamayışını ifade eder. Biz tabii ki doğal afetlere detaylıca bir bakalım. Çünkü Uranüs, Boğa burcuna geçtiğinden beri artık ülkemizin depremlerdeki riski de artmaya başladı. 2026 yılının Nisan sonuna kadar da risk altında olacağız. Esas soru şu Türkiye’yi 2026’nın sonunda kadar sadece bir tane mi yıkıcı deprem bekliyor? Malesef hayır 1’den fazla büyük depremin ülkemizde yaşanabileceğine dair göstergeler var. Ayrıca bu büyük depremin Marmara bölgesi ve İstanbul odaklı olacağı kanısı olsa da şiddetli depremler için Doğu Anadolu ve Türkiye’nin batı ucu da ciddi risk altında gözüküyor. Yani, tek deprem olacak o da Marmara düşüncesi pek yeterli değil… Marmara ve ülkenin diğer bölgelerinde de büyük afetler oluşabilir. Bu tabii ki 2026’ya kadar olan bir süreç. 2020 yılına bakarsak büyük depremler için söz etmek iddialı olabilir. Yürek hoplatan ama zarar vermeyecek sallantılar fazlaca yaşayabiliriz. 2020’nin ilk 6 ayı özellikle Marmara bölgesinde sarsıntılar gerçekleşebilir. Doğal afet sadece deprem değil, iklim değişikliklerine bağlı da seller, şiddetli fırtınalar olarak hayatı olumsuz etkileyecektir. Gelelim depremle ilgili öngörülerin belirli döngüler ve astrolojik istatistiklere bağlı olduğu gerçeğine. Her zaman bu konuda bilim insanlarının dediklerini öncelikli olarak dikkate almakta fayda var. Astroloji bir öngörüdür. İkisini birbirine karıştırmayalım.

2020’nin dünya ve ülkemiz için pek tatlı olmadığını görmüşsünüzdür. O yüzden risk alınacak bir yılda değiliz. Özellikle bu finansal bir risk ise iki kere düşünmekte yarar var. Dünyada dengelerin değişeceği bir yıldayız. Plüton, Satürn ve Jüpiter üçlüsünün cidden neler getireceğini oturup hayretle izleyeceğiz. Ama unutmayın bireysel olarak Jüpiter bizlerin haritasında geldiği yerde iyicil etkiler barındıracaktır. Herkese umduğundan daha güzel bir 2020 diliyorum.

Sevgilerimle,

Astromeri

11.12.2019, İstanbul